



[...] Po pierwsze, by każdy z osobna z nas niżej podpisanych rycerzy, giermków i miast, którzy osiadli są pod naszym panem w. mistrzem i jego Zakonem, powinni czynić naszemu panu, wielkiemu mistrzowi i jego Zakonowi wszystko, co im z powodu czci i prawa zobowiązani są czynić, według tego, co wykazują nasze wszystkie przywileje, wolności i prawa.
Tak samo, by każdy z osobna z nas niżej podpisanych rycerzy, giermków i miast, którzy pozostają pod zwierzchnictwem naszych czcigodnych księży prałatów tego kraju, czynili swym panom to, co z powodu czci i prawa winni im są według tego, co wykazują każdego z osobna przywileje, wolności i prawa.
[...] Na świadectwo i dla prawdziwego wyznania tych wszystkich wyżej napisanych spraw my, Jan Cegenberg, chorąży Ziemi Chełmińskiej, Kończa ze Świętego, Otto z Płąchaw, Augustyn ze Szewy, rycerze, Jan z Wichulca, Szymon z Głażejewa, Jan von der Linde, Gunter z Piotrkowa, Otto z Leszcz, Jurga z Dźwierzna, Jakusz z Trumiei, Maciej z Gontów, Mikołaj z Bajerza, Jan Rokusz, Jan ze Słomowa, Aleksander Machwic, Jan z Mgowa, Fryderyk z Pułkowa, Bartosz z Turznic, Piotr Strube, Jakusz z Osieczka, giermkowie, w imieniu wszystkich rycerzy i giermków całej Ziemi Chełmińskiej; [następuje wyliczanie 31 rycerzy i giermków z okręgów: ostródzkiego, dzierzgońskiego, prabuckiego, elbląskiego, tczewskiego i gniewskiego].
(M. Biskup, op. cit., s.77-80.)
(K. Górski, op. cit., s.11.)

Szlachta częściowo wystąpiła ze Związku pod wpływem akcji Aleksandra Sandra Bażyńskiego (*1420, †1470) i Segenanda z Waplewa (†1457) w maju 1452 roku w ziemi ostródzkiej, dzierzgońskiej i elbląskiej. "Rozbijaczy" wezwano na zjazd, by się wytłumaczyli, o ile nie wystąpili (przynajmniej Sandra Bażyńskiego). Drobne rycerstwo na Kaszubach pozornie opuszczało konfederację, w istocie było jej wierne.
Konkurencyjny związek przy wielkim mistrzu chciał założyć komtur ostródzki Wilhelm v. Eppingen w końcu stycznia 1454 roku.
*[1]30 maja przystapiły Kreutzburg i Domnowo, 21 czerwca Sztum, 26 czerwca szlachta brandenburska, właściwie tylko 3 rycerzy (sędzia Hans Proik, Jurga Surwille i Hans Labayn) bez podania miejsca, 18 pażdziernika zgłosiły akces Gerdawy i Maciej, komornik powiatu sztumskiego, a więc urzędnik Zakonu (bez miejsca). 20 kwietnia 1441 roku przystąpił okręg Wargen na Sambii (w osobach trzech rycerzy Hermana Tzeteritz, Jakuba v. d. Tryncke, Olbrachta Fogell) Pasym przystąpił 27 czerwca 1441 roku, miasteczka Nibork (Nidzica), Działdowo, Dąbrowno, Olsztynek przystąpiły 13 lutego 1444 roku, kierując pismo do Rady Torunia i Jana Bażyńskiego. Otto Machwic złożył akt przystąpienia do Związku 21 września 1453 roku. Prabuty przyjęto dopiero 21 lutego 1454 roku, choć prosiły o to wcześniej (Związek nie chciał zrywać z biskupem Linke, by móc w razie niebezpieczeństwa odbywać zjazdy w Kwidzynie).
*[2]Blume został stracony (poćwiartowany) 8 sierpnia 1460 roku. W dniu 15 czerwca 1864 roku w Malborku odsłonięto poświęcony mu pomnik.



[...] Wydaje się, iż te rokowania w kwietniu 1465 uważać można za datę końcową okresu rozpadania się Związku, uprzytomniły bowiem one fakt, że konfederacja - jeśliby kto mniemał, że istnieje - nie reprezentowała całości kraju, lecz tylko pewne dzielnice. Zresztą już sam akt odnowienia konfederacji z r. 1457 nosi raczej charakter lokalny, obejmuje szlachtę i miasta z. chełmińskiej. Twórcą jego był; jak się zdaje, Szymon z Głażejewa, sędzia chełmiński.
Źródło:
K. Górski, Związek Pruski i poddanie się Prus Polsce, Zbiór tekstów źródłowych, Poznań 1949, s.13 -46.
M. Biskup, Ziemia Chełmińska w przeszłości : wybór tekstów źródłowych, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Toruń 1961, s.77-80, 89-90.
S. Gierszewski, Elbląg Przeszłość i teraźniejszość, Gdańsk 1970, s.53-56.
pttk.studiostron.pl [dostęp:12.07.2012]