



Założycielem oraz wieloletnim prezesem Towarzystwa był Carl Pudor (†1927) urzędnik państwowy, regionalista oraz historyk - członek Elbląskiego Towarzystwa Starożytności *[2]. Wiceprezesem Towarzystwa był radca sądowy i notariusz Eugen Passarge, również członek Elbląskiego Towarzystwa Starożytności, który w sezonie letnim 1883 roku, jeszcze jako student, prowadził wykopaliska na Polu Nowomiejskim. W 1912 roku Elbląskie Towarzystwo Turystyczne miało 1450 członków. Składka roczna wynosiła 3 marki.

*[4]Była jedną z 13 drewnianych wież Bismarcka, miała 12 m wysokości. Powstała z inicjatywy Hermanna Schrötera, właściciela mleczarni w Winnicy koło Stagniewa. Na miejsce budowy wybrano wzgórze o wysokości 141 m n.p.m. Około 1904 roku odbyło się uroczyste otwarcie,w przyszłości miała tam stanąć murowana wieża. Wieżę zburzono w latach 1943-1946. (Źródło: Wikipedia)


Hotel "Zameczek nad Zatoką" był nowocześnie wyposażony, posiadał wodociąg z ujęcia wody źródlanej, kanalizację, elektryczne oświetlenie i pokoje gościnne z dwudziestoma miejscami. Dobre przyjęcie gości oraz wyżywienie, za przystępne ceny, zapewniała suchaczanka pani Kaltmann. Hotel posiadał też piękny salon oraz werandę - z widokiem na Zalew i Mierzeję Wiślaną - idealne dla spotkań większych grup towarzyskich. Kontakt telefoniczny był możliwy pod numerem 12 Reimannsfelde (Nadbrzeże). Obok Zameczku w 1929 roku ustawiono okazały głaz narzutowy (przywieziono go z Wogenap/Jagodno) poświęcony Carlowi Pudorowi. Do posesji należały m.in. sad owocowy, tarasy widokowe oraz cztery Stawy Karpiowe (Karpfenteiche), obok których niegdyś znajdował się młym. Zameczek był ulubionym celem turystycznym z tej strony Zalewu Wiślanego - szczególnie w porze kwitnienia wiśni. Rozpoczynały się stąd trzy (z pięciu) trasy turystyczne po Jarach Łęcza (Lenzen Schluchten lub Lenzen Gründe).
Nieopodal Haffschlößchen w rejonie Łęcza, u stóp wzgórza cesarzowej Augusty Victorii (Auguste Viktoria - Höhe), Towarzystwo posiadało "Gospodarstwo" lub "Dwór" zwany Vereinshof , który był schroniskiem turystycznym i zarazem drugą siedzibę zamiejscową. Razem z "Zameczkiem" stanowiły najważniejsze punkty elbląskiej turystyki z tej strony Zalewu. Do Vereinschof, od strony północnej dobudowano przeszklony pawilon z widokiem na Zalew Wiślany. Zimą siedzibę zamieniano w bazę sportów zimowych - w pobliżu znajdował się tor saneczkowy i narciarski (Rodelbahn). Schronisko Vereinschof zostało spalone w 1945 roku przez czerwonoarmistów. W Łęczu Towarzystwo posiadało - przez pewien czas - jeden z kilkunastu istniejących tam wówczas domów podcieniowych.
W rejonie Suchacza i Łęcza Towarzystwo Turystyczne Carla Pudora ściśle współpracowało z wyżej wspomnianym Elbląskim Towarzystwem Starożytności - podobnie jak prezes Pudor, wielu członków należało jednocześnie do obu Towarzystw. E.A.G. traktowało ten teren jako rezerwat archeologiczno-przyrodniczy i otoczyło go opieką. Co więcej posiadało w tym rejonie ok. 8 ha ziemi z grodziskiem Burgwalls bei Lenzen.
**Według C. Pudor, Die Stadt Elbing und ihre Umgebung, w rejonie Łęcza posiadało Towarzystwo 49,8 ha ziemi.
Źródło:
D. Barton, Przewodnik krajoznawczy "z myszką" po Wysoczyźnie Elbląskiej, Elbląg 1997, s.35-38, 97.
D. Barton, Romantyczna Wysoczyzna - Legendy, Sztutowo 1995. [Okładka].
C. Pudor, Fremdenführer durch Elbing und Umgegend, Wydanie IV, Elbląg 1905. [Karta tytułowa]
C. Pudor, Die Stadt Elbing und ihre Umgebung, Elbląg 1907, s.114-116.