Ochrona zdrowia
1945 roku wybuchła w Tolkmicku epidemia tyfusu. W związku z tym władze powiatowe i miejskie zorganizowały szpital zakaźny o 40 miejscach. Chorym zapewniono pełną opiekę lekarską. W miesiącach letnich wszystkie miejsca w szpitalu były zajęte. Na przełomie 1946/1947 szpital zlikwidowano, a na jego miejscu utworzono Dom Dziecka. W 1946 roku zorganizowano stałą placówkę służby zdrowia. Prowadził ją felczer Mieczysław Rode. W połowie lat 50. do Tolkmicka przybył dentysta, a nieco później lekarz medycyny. W 1968 roku miasto posiadało ośrodek zdrowia, aptekę i punkt położniczy. Służbę zdrowia stanowili: lekarz medycyny, lekarz dentysta, dwie pielęgniarki i inspektor sanitarny, którym został wyżej wspomniany felczer Rode. Niezależnie od tego większe zakłady pracy miały własne punkty medyczne.
W 1972 roku otwarty został zakład opieki dla nieuleczalnie chorych ze 100 miejscami (obecnie Dom Pomocy Społecznej).
Szkolnictwo

rganizację nauczania rozpoczęto już w drugiej połowie 1945 roku. Zajął się tym przybyły z województwa warszawskiego nauczyciel
Władysław Jezierski. W dniu 15 listopada tr. 27 dzieci rozpoczęło pierwszy rok szkoły. Zajęcia odbywały się w pomieszczeniach zastępczych w budynku przy ulicy Elbląskiej 14, ponieważ budynek szkoły był poważnie uszkodzony. W styczniu 1946 roku do szkoły uczęszczało 36 dzieci, a we wrześniu liczba ta wzrosła do 112 dzieci - uczniów podzielono na 7 grup. W tym czasie do szkoły przybyło 2 nauczycieli. Począwszy od 8 stycznia 1946 roku w ramach likwidacji analfabetyzmu zorganizowano pierwsze kursy wieczorowe dla dorosłych
*[14], w których brało udział 48 osób.
Wiosną 1946 roku przeprowadzono przy pomocy rodziców i uczniów prowizoryczny remont właściwego budynku szkolnego przy ulicy Szkolnej 20. Budynek wymagał kapitalnego remontu; miał poważnie uszkodzony dach, do ogrzewania wykorzystano piece z bunkrów poniemieckich (centralne ogrzewanie uruchomiono dopiero w 1949 r.). W 1947 roku Stanisław Lont, nowy kierownik szkoły, zdecydował o przeniesieniu zajęć lekcyjnych do remontowanego budynku. W sierpniu tego roku szkoła posiadała: 60 ławek szkolnych, 6 stołów, 4 katedry, 2 tablice, 1 szafę na książki oraz 1 szafkę apteczną. W czasie wakacji w szkole zorganizowano pierwszą kolonię letnią dla dzieci. W 1948 roku, ze środków Koła Rodzicielskiego, zakupiono: książki, mapy, aparat radiowy oraz umeblowano jedną izbę lekcyjną, a jedną wyposażono w pomoce naukowe do nauki chemii i fizyki.
Dopiero w latach 1956-1963 przeprowadzono w budynku szkolnym gruntowny remont. Sąsiedni plac po rozebraniu zniszczonych budynków zamieniono na boisko szkolne - zimą i w czasie niepogody lekcje wychowania fizycznego odbywały się na korytarzu szkolnym lub w izbach lekcyjnych. W roku szkolnym 1960/61 w tolkmickiej szkole pracowało 12 nauczycieli, którzy uczyli wówczas (w systemie zmianowym) 548 uczniów. W grudniu 1960 roku, w ramach akcji „Tysiąc szkół na Tysiąclecie”, powstał w Tolkmicku Społeczny Komitet Budowy Szkoły Tysiąclecia przy ulicy Szpitalnej.
W lipcu 1962 roku położono kamień węgielny pod budynek „tysiąclatki” *[15], który w dniu 10 grudnia 1963 roku został oddany do użytku. Był to nowoczesny budynek wraz z pełnowymiarową salą gimnastyczną *[16], zapleczem kuchennym i biurowym. Szkołe nadano imię Jana Bażyńskiego oraz Nr 2. W roku szkolnym 1962/63 uczęszczało do niej 310 uczniów i była kierowana przez Janusza Grakowicza. Do „jedynki” przy ulicy Szkolnej, kierowanej przez Piotra Mnicha, uczęszczało wówczas 316 uczniów. Szkoła w dniu 19 listopada 1967 roku otrzymała imię Mikołaja Kopernika oraz sztandar ufundowany przez społeczność Tolkmicka.
W roku szkolnym 1968/69 do obu szkół podstawowych w Tolkmicku uczęszczało 584 uczniów (rok wcześniej było 604 uczniów i 30 absolwentów), a szkoły opuściło 60 absolwentów. W roku tym szkoły zatrudniały 23 nauczycieli. Posiadały dobrze wyposażone gabinety: fizyczno-chemiczny, biologiczny, historyczno-geograficzny, 2 gabinety zajęć praktyczno-technicznych, 3 klasy-pracownie, 2 świetlice, biblioteki, czytelnię i 2 sale gimnastyczne.
W latach 1946-1968 tolkmickie szkoły opuściło 650 absolwentów.
Decyzją władz oświatowych w dniu 1 stycznia 1973 roku obie Szkoły Podstawowe (Nr 1 i Nr 2) zostały połączone, tworząc Zbiorczą Szkołę Gminną w Tolkmicku. Od 1 września tego roku w budynku przy ulicy Szkolnej (tzw. „A”), uczyli się uczniowie klas od I do IV, natomiast w budynku („B”) przy ulicy Szpitalnej 6, uczniowie klas V-VIII.
Po reformie oświaty w 1998 roku utworzono sześcioletnią Szkołę Podstawową Nr 3 im. Mikołaja Kopernika przy ulicy Szpitalnej 6 oraz (od 1999) Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II przy ulicy Szkolnej 20.
*[14]Kursy trwały do 1950 r. W latach póżniejszych prowadzono kursy dokształcające dorosłych w zakresie szkoły podstawowej. Jesienią 1950 r. prowadzono zajęcia w klasie szóstej dla 15 osób, głównie pracowników umysłowych. W 1957 r. zorganizowano zamknięty kurs na poziomie klasy siódmej. Ogółem w latach 50. na 8 kursach ukończyło szkołę podstawową 61 osób. W latach 1958/59 istniał Uniwersytet Powszechny - " instytucja szerzenia oświaty, dostępna dla wszystkich bez względu na wiek i wykształcenie. Ich głównym celem była popularyzacja wiedzy oraz rozwijanie aktywności kulturalnej wśród szerokich kręgów społeczeństwa. (...) Pierwszy Uniwersytet Powszechny TWP powstał w 1956 roku w Bydgoszczy. Pod koniec lat pięćdziesiątych działało w kraju już blisko 800 Uniwersytetów Powszechnych, głównie w środowisku wiejskim. Były to uniwersytety o charakterze ogólnym, realizujące cykle zajęć z różnych dziedzin wiedzy wybieranych w miarę dowolnie przez słuchaczy i kierowników placówek." (Wikipedia)
*[15]Ze względu na wyż demograficzny budowa placówek oświatowych stała się koniecznością. Hasło budowy ”tysiąclatek” rzucił Władysław Gomułka 24 września 1958 roku. Były to szkoły-pomniki Tysiąclecia Państwa Polskiego. Oficjalnego otwarcia tolkmickiej „tysiąclatki” dokonano 21 grudnia 1963 r. Była to pierwsza szkoła 1000-lecia w powiecie elbląskim o kolejnym numerze 641/1000.
*[16]W 1975 roku przy szkole wybudowano pełnowymiarowe, asfaltowe boisko do piłki ręcznej.
Dom Dziecka

rzez krótki okres był w Tolkmicku
Dom Dziecka. Powstał w drugiej połowie 1946 roku, a jego kierownikiem był ww.
W. Jezierski. W 1947 roku przebywało w nim 36 sierot. W 1948 roku tolkmicki Dom Dziecka został zlikwidowany, a jego budynek zamieniono na mieszkania.
Kultura
o II wojnie światowej Tolkmicko było pozbawione tradycji kulturalnych. Dawni mieszkańcy miasta - Niemcy - wyjechali. Przybywający tu osadnicy pochodzenia polskiego reprezentowali różne zwyczaje i fakt ten wywarł niewątpliwe piętno na późniejszym rozwoju placówek kulturalnych, a zwłaszcza na repertuarze zespołów śpiewaczych i tanecznych.
W pierwszym okresie zakładano świetlice, których organizatorami były głównie partie polityczne (Polska Partia Robotnicza i Polska Partia Socjalistyczna miały swoje świetlice w 1947 r.) i organizacje młodzieżowe (Związek Walki Młodych miał swoją świetlicę w 1947 r.). W połowie 1946 roku otwarto świetlicę przy Kapitanacie Portu i posterunku Milicji Obywatelskiej. W 1948 roku swoje świetlice zorganizowały: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Fabryka Przetworów Owocowych oraz Liga Kobiet. Istniał w tym czasie również Dom Ludowy. W placówkach tych nie prowadzono szerszej działalności kulturalno- oświatowej. Odbywały się w nich głównie zebrania i zabawy. W latach późniejszych część świetlic zlikwidowano (w 1950 r. czynnych było 5 świetlic).
W 1948 roku powstał w Tolkmicku amatorski zespół "Diana", który organizował większe imprezy, np. dożynki, Święto Morza, wieczory poezji i prozy. W mieście działały amatorskie kółka teatralne, zespoły taneczne i śpiewacze.
W latach 1953/56 intensywnie pracowały zespoły artystyczne przy Spółdzielni Rybołówstwa Morskiego "Pokój". W chórze, zespole estradowym i tanecznym uczestniczyło 49 osób. Jednak z powodu braku środków finansowych zespoły te zostały rozwiązane.
Od lutego 1958 do 1963 roku działał w Tolkmicku klub "Echo" (przeszedł w zarząd Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch"). Prowadził on wszechstronną działalność. Założono m.in. kółko fotograficzne, organizowano wieczory dyskusyjne przy telewizji *[17], prowadzono uniwersytet Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.
Najtrwalsza okazała się działalność świetlicy przy Zakładach Przetworów Owocowo-Warzywnych. Początkowo funkcjonowała w budynku administracyjnym zakładów. W 1955 roku ulokowano ją w budynku, w którym miało siedzibę kino. Po wybudowaniu Miejskiego Domu Kultury świetlicę ZPOW zlikwidowano.
W 1964 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Domu Kultury, a w 1965 roku rozpoczęto jego budowę. Okazały budynek został wzniesiony w roku następnym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Koszt budowy (bez wyposażenia) wyniósł 2,4 miliona złotych. Piątą część kosztów pokryli mieszkańcy Tolkmicka. Kwotę 1,6 miliona złotych otrzymano ze środków Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy. Uroczystego otwarcia Miejskiego Domu Kultury (dalej:MDK) dokonano 24 lipca 1966 roku.
W obiekcie znalazła się sala widowiskowa (300 miejsc), pomieszczenia dla kół zainteresowań, na bibliotekę, salę gier i kawiarenkę. W 1968 roku w MDK pracowały: zespół recytatorski, teatr poezji, zespół plastyczny i wokalny.
Miasto nie posiadało początkowo stałego kina. Od 1948 roku przyjeżdżało raz w miesiącu kino objazdowe. W 1950 roku uruchomiono stałe kino "Postęp" w Domu Ludowym, które po modernizacji w 1956 roku liczyło 150 miejsc. W marcu 1968 roku kino przeniesiono do MDK *[18] (otrzymało nazwę "Korab").
*[17]W 1960 roku w Tolkmicku było zarejestrowanych 5 telewizorów. W 1968 roku liczba ta wzrosła do 415 odbiorników.
*[18]Obecnie Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury.
Biblioteka

grudniu 1948 roku powołano do życia
Miejską Bibliotekę w Tolkmicku z siedzibą w „
Domu Rybaka” przy ulicy Portowej 36. W 1954 roku bibliotekę przeniesiono do większego lokalu przy ul. Portowej 2, gdzie funkcjonowała do 1966 roku, kiedy to przeniesiona została do Miejskiego Domu Kultury przy ul. Świętojańskiej 1. Od 1968 roku obowiązki dyrektora Biblioteki pełniła
Daniela Bukowska (do końca 2000 r.). W 1972 roku placówka została przemianowana na
Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Tolkmicko. Wraz z powiększaniem się księgozbioru oraz liczby czytelników w 1982 roku podjęto decyzję o utworzeniu Oddziału dla Dzieci w Pawilonie Sportowym przy ul. Szpitalnej 4, a następnie pozyskano samodzielny budynek przy ul Świętojańskiej 20. Bibliotece nadano imię
Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W grudniu 1990 roku Oddział dla Dzieci otrzymał samodzielny lokal w budynku sąsiadującym z biblioteką macierzystą tworząc z nią jeden kompleks biblioteczny. W 1991 roku decyzją władz samorządowych Biblioteka została włączona w strukturę Tolkmickiego Ośrodka Kultury i utraciła na dziesięć lat swoją tożsamość oraz autonomię. Zmianę statusu Biblioteki przyniosła dopiero uchwała Rady Miejskiej z dnia 28 września 2000 roku. Na jej podstawie dokonano podziału Tolkmickiego Ośrodka Kultury i wyłączono z jego struktur Bibliotekę, która z dniem 1 stycznia 2001 roku zaczęła ponownie działać jako samodzielna instytucja.
Sport i turystyka

iasto Tolkmicko ma stadion sportowy zbudowany w czynie społecznym w latach 60. W 1965 roku miejscowy Klub Sportowy "
Barkas"
(założony w 1947 r.) liczył 120 członków i prowadził działalność w sekcjach piłki nożnej i ręcznej, siatkówki, tenisa stołowego, turystycznej oraz szachowej.
Tolkmicko leży na atrakcyjnym szlaku turystycznym, prowadzącym z Elbląga do Fromborka. Mimo znacznych zniszczeń wojennych w mieście można zobaczyć m.in. fragmenty murów obronnych, basztę i kościół parafialny św. Jakuba Apostoła z XIV w. (w nim dwie cenne rzeźby - Madonna z 1745 r. i św. Jan Nepomucen z 1736 r. - autorstwa Krzysztofa Perwangera), zabytkowe domy parterowe (domy mieszkalne nr 2 i 4 przy ul.Młyńskiej, nr 5 i 8 przy ul.Portowej, oraz dom nr 2 przy ul. Jagiellońskiej) oraz barokową kaplicę na XIX - wiecznym cmentarzu zbudowaną w 1738 roku. "Wzgórze Starościńskie" ("Wzgórze Zamkowe") w rejonie ulicy Słupeckiej, kryje w sobie piwnice dawnego pałacu Działyńskich, wybudowanego w latach 1720-1724, na którym miano wzorować się przy budowie pałacu w Kadynach, stopniowo rozebranego w latach 1803-1870.
Madonna na kuli ziemskiej z 1745 r. oraz Św. Jan Nepomucen (Jan Welfin z Nepomuk) z 1736 r. autorstwa Krzysztofa Perwangera.
Rzeźby z piaskowca autorstwa Krzysztofa Perwangera na cokołach z XIX w. stojące przed kościołem
św. Jakuba Apostoła. Obecnie - ze względu na nietrwałość piaskowca - znajdują się w kruchcie zachodniej kościoła (główne wejście).
Na cokołach przed świątynią zastąpiły je współczesne rzeźby: św. Józefa z Dzieciątkiem i Maryi z Dzieciątkiem.
.
Matka Boża Niepokalana na kuli ziemskiej przed kościołem św. Jakuba Apostoła. Fot. ze zbiorów L. Wędrowskiego.
Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisano też budynek gimnazjum przy ulicy Szkolnej oraz wybudowany w stylu neogotyckim w 1887 roku kościół polsko-katolicki z budynkiem mieszkalnym (dawny zbór ewangelicki) przy ul. Krętej 3.
Na uwagę zasługuje unikatowy budynek dworca Haffuferbahn, czyli Kolei Nadzalewowej, z 1902 roku (nr rej. zab.: 448/95 z 12.04.1995).

W pobliżu portu, w niewielkim parku (dawniej "Lasek Olchowy") nad Zalewem Wiślanym, można zobaczyć pomnik, który pierwotnie miał formę grobu Wikingów. Pomnik ten wystawiony był w 1896 roku z okazji 600-lecia miasta, miał też upamiętniać pruskich żołnierzy pochodzących z ziemi tolkmickiej poległych w wojnach Prus z Danią, Austrią i Francją. W latach powojennych został częściowo rozebrany i przemianowany na "Pomnik Nieznanego Żołnierza". Niedawno z inicjatywy władz miasta nadano mu wygląd przypominający pierwowzór.
Opodal Tolkmicka można jeszcze zobaczyć: kapliczki przydrożne (wystawione w ostatniej ćwierci XVII w.) przy drodze do Kadyn oraz oddalone ok. 2 km na południowy wschód od tolkmickiego rynku wały i fosy grodziska Tolkemita ("Stary Zamek"). Pozostałość potężnego, wczesnośredniowiecznego grodu Prusów, a wcześniej osady kultury łużyckiej.
Przez długie lata w mieście organizowały swoje kolonie Oświęcimskie Zakłady Chemiczne i Zakłady Piekarnicze z Katowic. Od 1963 roku czynny był ośrodek ZMP przy PKP w Tarnowskich Górach. W dniu 1 czerwca 1950 roku PKP uruchomiło ośrodek wczasowy w 42 specjalnie przystosowanych do celów mieszkalnych wagonach kolejowych. Ośrodek w 1965 roku składał się z 54 wagonów z 200 miejscami oraz budynku administracyjno-gospodarczego i świetlicowego. W miesiącach letnich z ośrodka korzystało ok. 1 tys. osób.
Tolkmicko odwiedzało w ciągu roku ponad 23 tys. turystów. W latach 1955-1968 uporządkowano plażę, wybudowano pawilon usługowy i stację CPN. Obecnie Tolkmicko niestety straciło swoje walory turystyczne w wyniku przemian po 1989 roku, ale nadal jest miejscem wartym odwiedzenia.