
nocy 1 września 1939 o godzinie 0:45, kompanie 1. i .2 pionierów były gotowe do przeprowadzenia działań zaczepnych. Do tego czasu jednostki pozostawały dobrze zamaskowane. Zadaniem 2. kompanii było zajęcie pozycji wzdłuż wschodniego brzegu Wisły oraz współpraca z 1. sekcją straży granicznej Ziegesar. 2. kompania stacjonowała w gospodarstwie k. Pastwy (Gross Weide), skąd prowadziła służbę patrolową (3 drużyny - podoficer i czterech żołnierzy) i pozostając w odwodzie na odcinku granicznym. 1 kompania zajęła pozycję w rejonie Grucza (Zandersfelde).
Po przeciwnej stronie, na zachodnim brzegu Wisły, stały jednostki II batalionu 65 pp (65 Starogardzki Pułk Piechoty, którego dowódcą był do 4 września 1939 r. płk Stefan Cieślak, a po nim ppłk dypl. Witold Stefan Kirszenstein) dowodzonego przez majora Artura Guderę. Batalion ten (jako Batalion Piechoty Nr 82) po 25 sierpnia wszedł w skład 209 pp *[1] i miał bronić kilkunastokilometrowego odcinka w rejonie Gniewa.
O godzinie 4:45 nadeszła decyzja o wprowadzeniu w życie strategicznego planu wojny o kryptonimie Fall Weiss (Plan Biały, Wariant Biały) i wtargnięciu niemieckich jednostek na teren Polski. Rozpoczęto działania wojenne na całej długości zachodniej granicy Polski, z południa - czyli z terenu Słowacji, oraz z północy - z terenu Prus Wschodnich i Pomorza.
Polacy broniący zachodniego - gniewskiego - brzegu Wisły odpowiedzieli ogniem, co jednak na skutek mgły nie prowadziło do prawie żadnych strat po stronie niemieckiej. Wprawdzie mgła utrudniała też celowanie niemieckiej artylerii, ale była ich sprzymierzeńcem osłaniając przerzuty jednostek na łodziach i promach.
O godzinie 5:30 został osiągnięty cel natarcia - siły rozstawione wzdłuż pasa Wisły weszły w pozycje wroga zajmując je. Strat w ludziach po stronie niemieckiej nie było, chociaż jeden saper z 2. kompanii został postrzelony w nogę, ale został szybko opatrzony. Po wykonaniu zadania kompania 1. i 2. wraca na nocleg do Huty Żuławskiej i Suchacza.
Rankiem 2. września jednostki pionierskie otrzymały rozkaz budowy przeprawy na Wiśle. Batalion pociągnął w okolice Ryjewa. Natychmiast rozpoczęto przygotowania do budowy mostu. W międzyczasie straż graniczna udała się na drugi brzeg. O godzinie 14.00 zachodni brzeg Wisły na wysokości Gniewa (Mewe) był w rękach niemieckich.
O godzinie 17.00 na zdobyty przyczólek - za pomocą tratw i promów - przeprawiła się 3. kompania saperska, następnie, do ranka 3. września, przeprawiły się pozostałe jednostki straży granicznej.
Transportem urządzeń mostowych zajęła się kolumna transportowa batalionu w składzie: jeden podoficer i piętnastu żołnierzy. Kolumna dysponowała 12 samochodami ciężarowymi, które poprzednio były w użyciu Pionier Bataillon 50. Rankiem 3. września 1. kompania osiąga rejon Szałwinka (Schadewinkel), 2. kompania Białej Góry (Weissenberg), a 3. kompania rejon k. Nowe Lignowy (Neu-Liebenau). Kolumna mostowa i lekka kolumna saperska pozostały w Ryjewie.
Sztab batalionu saperskiego przenosi się z Kadyn do Szkaradowa Szlacheckiego (Adlig-Schardau) położonego 5 km na północnym - wschodzie od Gniewa. Dowódcą budowy mostu zostaje kapitan Hans Franzke (dowódca 3. kompanii), a jako specjalista ds. budowy został przydzielony kapitan Truschnigg. Wszystkie kompanie batalionu miały przydzielone osobne zadania przy budowie mostu, a za transport całego sprzętu był odpowiedzialny porucznik Marufke. 1. kompania mostowa Brücken-Bau-Bataillon 521 była wykorzystana do transportu materiałów. Drewno potrzebne do budowy dostarczono ze składu drewna w Malborku. Niezbędne śruby, gwoździe i klamry zakupiono w okolicznych miastach. Przez kolejne dni pogoda sprzyja i 6. września o godzinie 18.00, 300 metrowy most pontonowy na Wiśle był gotowy. Po udanych testach udostępniono go do przeprawy.
O godzinie 19.00 jako pierwsza przechodzi 2. Dywizja Piechoty, a nieprzerwany ruch trwa jeszcze przez cały następny dzień (7 września). 1. kompania Pionier Batalion 42 miała zadanie osłony przeprawy, a 3. kompania pozostawała w odwodzie. Przerzut oddziałów na drugą stronę Wisły trwał jeszcze przez kilka dni. Często musiano przerywać przeprawę, gdyż pojazdy gąsienicowe naruszały konstrukcję mostu i niezbędne były prace naprawcze.

Most na Wiśle (wysokość Gniewa) zbudowany przez Pionier Bataillon 42. Stan z 25.09.1939 r.
W następnych dniach kampanii wrześniowej przemarsz jednostek pionierskich obejmował m. in. Łomżę, Zambrów, Nagórki Jabłoń, Śniadowo, Jeżewo, Mężenin, Białystok. Zadaniem PB 42 było sprawdzanie stanu i przydatności (obciążenia) dróg i mostów, oczyszczanie ich (zwalone drzewa, zniszczony sprzęt) oraz budowanie przepraw.
Wczesnym rankiem 17. września 1939 roku następuje zdradziecka agresja ZSRR na pogrążoną w wojnie Polskę. Działając w porozumieniu z Niemcami dzielą Polskę na dwie strefy wpływów.
Niemieckie odziały pionierskie nie wykraczają w swoim działaniu poza czynności sprawowane dotychczas. W dniu 22 września odbywa się wspólna defilada wojsk niemieckich i radzieckich w Brześciu nad Bugiem. Pionier Bataillon 42 wchodził w skład XXI Korpusu 3 Armii - Grupa Armii Północ, którego dowódcą był Generalleutnant Nikolaus von Falkenhorst (von Jastrzembski). Po jednodniowym odpoczynku, 25 września następuje wycofanie się korpusu na wysokość linii demarkacyjnej. W dniu 16 października 1939 r. batalion zostaje przetransportowany na zachód, jego rola w kampanii wrześniowej dobiegła końca.

Brześć Litewski (23.09.1939), wspólna defilada Niemców i Sowietów.
Pionier Bataillon 42 brał udział również w kampanii francuskiej w 1940 r. W dniach 10 i 11 czerwca 1940 budował tam przeprawę na rzece Osie w Compiègne. Następnie przeszedł w skład 94. Dywizji Piechoty. Kampania francuska zakończyła się sukcesem i bardzo małymi stratami. PB 42 brał też udział w operacji Barbarossa związanej z atakiem na ZSRR w 1941 r. Był używany jako siły wojskowe w centralnej Rosji. Zajmował takie miejscowości jak Orel i Newel. Później walczył pod Tarnopolem na Ukrainie. Pod koniec 1944 r., batalion był używany jako II Batalion Heeres Pionier Brigade 42 w walkach o Śląsk. Po czym część batalionu została włączona do 9 Armii - Grupy Armii Środek. Najprawdopodobniej został on rozbity, a ci którzy przeżyli trafili do radzieckiej niewoli.
Dowódcy Pionier Bataillon 42 podczas kampanii wrześniowej:
Oberst Dietrich von Schlieben (do 30 września 1939r.)
Oberstleutnant Kaliebe (od 1 października 1939r.)
1.Kompanie - Hauptmann Robert Wandersleben
2.Kompanie - Hauptmann Joachim von Bosse
3.Kompanie - Hauptmann Hans Franzke
(Wolne tłumaczenie z języka niemieckiego W.K.)
*[1]209 Pułk Piechoty Rezerwowej dowodzony przez ppłk Józefa Popka. Jednostka weszła w skład Armii "Pomorze". Gen. dyw. Władysław Bortnowski podporządkował dowódcy pułku II batalion 65 Pułku Piechoty, Kompanię ON „Tczew” i 48 Dywizjon Artylerii Lekkiej. Wszystkie pododdziały utworzyły Oddział Wydzielony "Wisła", którego zadaniem była osłona 27 DP od wschodu i dozorowanie Wisły od Nogatu na północy do ujścia Osy do Wisły na południu.